O PIESZEJ PIELGRZYMCE Z GORZOWA NA JASNĄ GÓRĘ
„Polacy przyzwyczaili się przybywać na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce”- powiedział 4. 06. 1979 r. na Jasnej Górze bł. Jan Paweł II.
Jasna Góra jest nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jest Sanktuarium Narodu.
Pierwsza Piesza Pielgrzymka z Gorzowa na Jasną Górę wyruszyła w 1983 r., którą zorganizował i poprowadził ksiądz Witold Andrzejewski. Była to pielgrzymka, która przecierała pielgrzymi szlak. Uroczyste wyjście wszystkich pielgrzymów, którzy zjechali z wielu miejscowości naszej diecezji odbywało się przy dźwiękach orkiestry z Gorzowa Wlkp. Ludzie, którzy zbierali się wokół ks. Andrzejewskiego, duszpasterza akademickiego, pomagali w organizacji pielgrzymki – tworzyli główny sztab tzw. bazę pielgrzymki. A było wiele do zrobienia i ustalenia, aby w następnych latach pielgrzymka mogła przejść bez problemów i jak najkrótszą drogą do Pani Jasnogórskiej. Po 10 latach kolejnym kierownikiem był ksiądz Zbigniew Samociak i od roku 1993 przez kolejnych pięć pielgrzymek stał na czele ruchu pielgrzymkowego Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Następnie przez 2 lata kierownikiem pielgrzymki był ksiądz Andrzej Kołodziejczyk, a od 2001 roku ks. Andrzej Tomys. W roku 2013 kierownictwo objął ksiądz Andrzej Wręczycki. Kolejnym przewodnikiem ,decyzją Ks. Biskupa Tadeusz Lityńskiego w roku 2020 został ksiądz Krzysztof Kolanowski.
Na początku wychodziło z Gorzowa ok. 3 tys. pielgrzymów podzielonych na grupy o poszczególnych kolorach – biało-czerwona, brązowa, biało-zielona, srebrna, amarantowa, zielona oraz biało-niebieska. Każda grupa ma swojego opiekuna- kapłana obdarzonego tytułem : przewodnik grupy. W grupie znaczący udział mają osoby będące animatorami, tworzący : służbę medyczną, grupę muzyczną, a także służbę porządkową. Bogactwo grupy stanowią sami pielgrzymi, różnego wieku, zawodu i stanu (m.in. siostry zakonne, klerycy). Przez kolejne lata jedne grupy się rozrastały, tworzyły nowe z już powstałych oraz powstawały w niektórych ośrodkach nowe, które zgłaszały chęć pójścia w pielgrzymce. Od roku 1991, część grup wyrusza z Gorzowa a część z Zielonej Góry, krocząc oddzielnie aż do Gostynia, gdzie następowało połączenie i odtąd tworzyli jedną wspólnotę pielgrzymkową – razem nawet 12 grup. Pojawiła się nowa grupa – namiotowa. W roku 2001 podjęto myśl, aby grupy wyruszające z Zielonej Góry, kroczyły nowa trasą, a tym samym samodzielnie, aż w okolice Częstochowy, gdzie następuje połączenie i wspólne wejście na Jasną Górę. Tam także łączymy się z pielgrzymami idącymi samodzielną trasą z Głogowa oraz uczestnikami pielgrzymki nauczycieli, „Warsztaty w drodze”.
Przygotowanie pielgrzymki trwa cały rok. Pracuje nad tym tzw. baza pielgrzymki, czyli grupa księży i osób świeckich. Podejmują oni wiele zadań, które wymagają wcześniejszego załatwienia, m.in. przygotowanie plakatu, znaczków identyfikacyjnych, kart pielgrzyma. Należy także dokonać sprawdzenia trasy pielgrzymki, jak również możliwości noclegu w poszczególnych miejscowościach. Zadaniem szczególnym jest zapewnienie wszechstronnej opieki : duchowej, medycznej, porządku na trasie pielgrzymki, wyżywienia, czyli gorącego posiłku z kuchni pielgrzymkowej, ubezpieczenia pielgrzymów i przygotowanie wielu innych spraw, aby pielgrzymowanie mogło odbywać się sprawnie, bezpiecznie i owocnie. Baza w czasie pielgrzymki to kierownictwo pielgrzymki – szef kwatermistrzostwa, kierownicy trasy, służba medyczna m. in. lekarz, służba porządkowa, jak również kuchnia wraz z obsługą, w tym grupa kierowców.
Wspólnotę pielgrzymkową tworzą zarówno idący, jak i pozostający z różnych względów w domach, ale łączący się duchowo z pielgrzymką, przyjaciele pielgrzymki, a także duchowi pielgrzymi. Więź ta wyraża się w szczególny sposób we wzajemnej modlitwie.
Dbajmy o dobre imię pielgrzymki i pamiętajmy, że w różny sposób wszyscy pielgrzymi tworzą jej historie. Jest to wspólne dzieło ewangelizacyjne, będące odbiciem naszego ziemskiego pielgrzymowania.
KARTA DUCHOWEGO PIELGRZYMA
Przed wyruszeniem na pielgrzymi szlak chcemy zaprosić do towarzyszenia nam wszystkich Duchowych Pielgrzymów. Każdego kto z racji swego stanu zdrowia, sędziwego wieku lub braku urlopu nie może pielgrzymować pieszo. Zechciejcie towarzyszyć nam w pielgrzymowaniu swoją duchową obecnością. Prosimy o to, aby chociaż część z krzyża Waszych trudów i cierpień została złożona Bogu w ofierze na poczet tych intencji, które niesiemy ze sobą na Jasną Górę. Pielgrzymując prosimy o pokój i pojednanie na świecie, o miłość w naszej Ojczyźnie i naszych rodzinach, o przemianę serc i sumień ludzkich. Obiecujemy z naszej strony wdzięczną pamięć w modlitwie i pielgrzymim trudzie. W ten sposób stworzymy duchową wspólnotę pielgrzymujących do Boga u boku Bożej Rodzicielki Maryi.
Prosimy każdego Duchowego Pielgrzyma o:
- codzienną modlitwę jednego dziesiątka Różańca św.,
- codzienne nawiedzenie kościoła lub jeśli to niemożliwe modlitwę przed wizerunkiem Matki Bożej
- dowolne wyrzeczenie
Zapraszamy Duchowych Pielgrzymów do uczestniczenia w pożegnaniu pielgrzymów w miejscach wymarszu poszczególnych grup i do powitania Pielgrzymki na Jasnej Górze w dniu 12 VIII o godz. 11.00.
Ks. Krzysztof
MODLITWA DUCHOWEGO PIELGRZYMA
Jasnogórska Pani Bogarodzico Dziewico. W Twym Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Łącząc się duchem i modlitwą z pątnikami zmierzającymi ku Jasnej Górze oddaję Ci Matko moje radości i troski, spotkania i rozmowy, pragnienia i dobre uczynki. Moje prace łączę z Twoimi pracami w Nazarecie, cierpienia i upokorzenia z Twoim trwaniem pod Krzyżem Jezusa na Kalwarii. Matko Boża patronko pątników, niosąca pomoc Świętej Elżbiecie, pielgrzymująca z rodziną do Jerozolimy, oddal ode mnie wszelkie zasadzki złego ducha, uproś opiekę Świętych Aniołów, aby mnie strzegli w drodze i szczęśliwie doprowadzili do celu. Bądź Przewodniczką na wszystkich drogach mojego życia i ucz mnie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem, odczytywać natchnienia Ducha Świętego. A kiedy przyjdzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do niebieskiej Ojczyzny. Amen