Informacje

40-lecie pieszej pielgrzymki z Gorzowa Wlkp. na Jasną Górę

W miniony czwartek, 16 czerwca, Plac Katedralny ożył! To za sprawą wydarzeń i atrakcji, które odbyły się tuż po procesji wiernych w uroczystość Bożego Ciała. Tego dnia świętowaliśmy 40-lecie pieszej pielgrzymki z Gorzowa Wlkp. na Jasną Górę.

Można było obejrzeć występy zespołów m.in. Nowonarodzeni, Siloe, Kłodawianki czy kwartet smyczkowy z Filharmonii Gorzowskiej.

Podczas festynu pt. „40 lat minęło…” chętni mogli zamówić intencję pielgrzymkową, zakupić cegiełkę w ramach wsparcia pielgrzymów a nawet wylicytować spotkanie z Bartoszem Zmarzlikiem.

Całość dopełniły stoiska z domowymi wypiekami, kiełbaskami, grochówką oraz loteria fantowa.

Dzień festynu zapoczątkował intensywne przygotowania do jubileuszowej 40. pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

GRUPY PIELGRZYMKOWE

Grupa brązowa

istnieje tak długo jak długo chodzi Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, czyli od 1983 roku. Sama nazwa grupy pochodzi od brązowego koloru habitów zakonnych braci kapucynów.

Ma kilka cech, które ją charakteryzują. Pierwszą podstawową był i jest do dziś franciszkański duch, który emanuje od braci w brązowych habitach – duchowych synów św. Franciszka. Niesiemy Wam wieść radosną franciszkańską nucąc pieśń, powtarzając od wieków hasło: Pokój i Dobro, pokój Wam…

Inną cechą grupy franciszkańskiej jest jej rozmodlenie, do tego stopnia, że nawet uczestnicy innych grup dołączali do wspólnych modlitw u brązowych. Kapucyni często podczas konferencji ukazują postać św. Franciszka i uczą modlitwy na wzór tego Świętego.

Przewodnikiem grupy jest gwardian klasztoru w Gorzowie Wlkp – Krzysztof Gajewski

Grupa amarantowa

dekanatu Rzepin została założona w 1982 roku, a po raz pierwszy wyruszyła na pielgrzymkę w 1983. Twórcą grupy i jej przewodnikiem od ponad dwudziestu lat jest ks. Proboszcz Stanisław Wencel. Na początku szli w niej pielgrzymi z dekanatów: Kostrzyn, Krosno Odrzańskie, Rzepin i Sulęcin. Z powodu dużej liczby uczestników dekanaty Kostrzyn, Krosno i Sulęcin utworzyły własne grupy.

Amarantowa najczęściej była najliczniejszą i każdego roku obecną grupą podczas pielgrzymki. Szło w niej najwięcej księży. Przez ponad dwadzieścia lat w grupie szli następujący księża: St. Czerwiński, St. Łukieńczuk, E. Białas, L. Juszczyszyn, G. Białobłocki, R. Mulawa, M. Walczak, L. Białuga,R. Perłakowski, R. Patro, M. Zielonka, A. Bobak, B. Trzonek, A. Tymczyj, A. Blinkiewicz, G. Słapek, K. Burzyński, M. Pracuk. Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki, razem z Ks. Biskupem koncelebrują wszyscy kapłani z dekanatu. Tradycją stało się odprowadzanie pielgrzymów przez Biskupa, księży i uczestników mszy do Starościna. Wszyscy księża z dekanatu przyjeżdżają na trasę pielgrzymki, wędrując razem z pielgrzymami przez jeden dzień. Również swoją ofiarnością wspierają grupę reprezentującą cały dekanat. Od kilkunastu lat grupa ma tego samego kwatermistrza, którym jest Z. Tworkowski i tego samego chorążego – Z. Weryszko.

Przez cały czas wędrowania na Jasną Górę grupę wspierają liczni duchowi pielgrzymi i wielu z nich przybywa do Częstochowy na wejście pielgrzymki. Grupa amarantowa to przede wszystkim młodzież pełna radości, kreatywności i emanująca Bożym Duchem. Otwarta na każdego pielgrzyma. Zapraszam

Grupa seledynowa

to grupa pielgrzymkowa wyruszająca z parafii św. Stanisława Kostki w Sulechowie na Jasną Górę. Pielgrzymi wędrują od 2 do 12 sierpnia. Po raz pierwszy na pielgrzymkowy szlak grupa wyruszyła w 2008 roku. Inicjatorem powstania grupy seledynowej jest były proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Sulechowie ks. Henryk Wojnar. Pomysł powołania nowej grupy miał na celu umożliwienie sierpniowego pielgrzymowania na Jasną Górę mieszkańcom Ziemi Sulechowskiej, którzy do tej pory najczęściej dołączali do lipcowej pielgrzymki rolników. Pierwszym przewodnikiem i współtwórcą grupy był ówczesny wikariusz ks. Marcin Pracuk.

Grupa biało - niebieska

należy do dekanatu Trójcy Świętej- Gorzów Wielkopolski. Przewodnikiem naszej grupy jest ks. Józef Suchan. Tradycyjnie każdego roku na szlaku pielgrzymim dołączają do nas zaprzyjaźnione osoby z miejscowości, przez które przechodzimy i tak wspólnie docieramy do naszej duchowej stolicy, jaką jest Jasna Góra. Nasza grupa jest bardzo pogodna i rodzinna, dzieci towarzyszące swoim rodzicom wnoszą do naszej wspólnoty dużo radości, kiedy przychodzą chwilę zmęczenia a nawet i zwątpienia, maluchy niczym anioły dodają nam sił i motywują, by się nie poddawać.. Jeśli chcesz dołączyć do naszej rodziny pielgrzymkowe zapraszamy. 

Grupa biało - czerwona

należy do dekanatu Katedra – Gorzów Wielkopolski. Grupa biało – czerwona wyrusza co roku z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.. Jej patronem jest św. Jan Paweł II. Pielgrzymują w niej zarówno młodsi, jak i starsi, co sprawia, że  pątnicy tworzą jedną rodzinę. Historię grupy tworzą jednocześnie osoby żyjące wielorakimi charyzmatami. Wśród ich członków można odnaleźć m. in.: braci z drogi Neokatechumenalnej, członków wspólnoty Domowego Kościoła, czy Odnowy w Duchu Świętym. Wielorakość wyraża charakter Kościoła – „wspólnota wspólnot”.

Wędrując do naszej Matki i Królowej chcemy podkreślić, że jesteśmy Kościołem żywym. Otwartym dla każdego, zwłaszcza dla młodego człowieka.

Od 2017 roku przewodnikiem duchowym grupy jest ks. Bartłomiej Rybacki.

Grupa błękitna

pierwszy raz na Jasną Górę wyruszyła 1.08.2011 roku. Powstała przy parafii św. Michała Archanioła w Świebodzinie. Organizatorem oraz duchowym przewodnikiem tej nowej grupy był ks. Mieczysław Łęcki. W kolejnych latach przewodnikami byli: ks. Maciej Drozd, ks. Rafał Goluch, ks. Marek Ogrodowiak a obecnie – ks. Tomasz Pastuła. Zazwyczaj wędruje z nami kilkadziesiąt osób, są to dzieci, młodzież i dorośli. Charakterystyczne dla nas jest to, że na początku każdego etapu powierzamy się opiece Patronowi naszej parafii, św. Michałowi Archaniołowi.

Grupa srebrna

należy do dekanatu Strzelce Krajeńskie. Grupa istnieje przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich. Opiekunem grupy jest ks. Wojciech Lisiewicz.

Grupa akademicka

wyruszyła z Gorzowa Wlkp. na Jasną Górę już ponad 20. Co roku tworzy ją zwarta ekipa osób młodych (i nie tylko). Grupa wychodzi z parafii katedralnej. Atmosfera panująca w grupie jest bardzo rodzinna, przyjacielska. Przez lata, mimo nowych osób, które się pojawiają, wytworzyły się już pewne tradycje i zasady, które sprawiają, że grupa jest wyjątkowo oryginalna. W grupie codziennie na postojach odmawiana jest Liturgia Godzin. Opiekunami grupy są ks. Rafał Michałowski i ks. Piotr Kamiński

Grupa tęczowa

wyrusza z Kostrzyna nad Odrą. Grupa wychodzi z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Wraz z pielgrzymami łączą się pielgrzymi z innych parafii dekanatu. Opiekunem jest ks. Piotr Deptuch